Wynagrodzenie za pracę – majątek wspólny czy osobisty małżonka?
Zgodnie z prorodzinnymi założeniami ustawodawcy, w zasadzie wszystko co zostaje nabyte w trakcie trwania wspólności wchodzi w skład majątku wspólnego, CHYBA ŻE przepisy stanowią inaczej. Czy wynagrodzenie za pracę – majątek wspólny czy osobisty małżonka?
Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Art. 31 k.r.o. określa zasadę, zgodnie z którą do majątku wspólnego zalicza się przedmioty nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej, przy czym nie ma znaczenia czy nabyte zostały przez oboje czy przez jednego z małżonków.
Majątkiem wspólnym będą m.in.:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków
- dochody uzyskane z majątku wspólnego oraz osobistych majątków każdego z małżonków
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
- kwoty składek zaewidencjonowanych na subkoncie ZUS
- środki zgromadzone na koncie OIPE oraz na subkoncie OIPE („ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny” – w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego) każdego z małżonków
Co wchodzi w skład majątku osobistego małżonków?
Składniki majątku osobistego wymienione są w katalogu zamkniętym (art. 33 k.r.o.). Co oznacza, że jeśli danego przedmiotu nie ma w tym katalogu to oznacza, że objęty jest wspólnością małżeńską.
Majątkiem osobistym są:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił
- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
- przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków
- prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy
- przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej
Wynagrodzenie za pracę – majątek wspólny czy osobisty małżonka?
Z powyższych wyliczeń wynika, że wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności każdego z małżonków pojawiają się zarówno w katalogu składników majątku wspólnego jak i osobistego.
Dla rozróżnienia ważny jest fakt, czy wynagrodzenie to już zostało pobrane czy też jeszcze nie – czyli istnieje wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę. W pierwszym przypadku – wynagrodzenie już pobrane zasila majątek wspólny. I liczy się data jego pobrania, a nie okres za jaki przysługuje. Inaczej jest w przypadku wynagrodzenia niepobranego. Należy ono nadal do majątku osobistego. I tylko małżonek – pracownik może realizować prawa z tego tytułu wynikające.
Czy chodzi o wynagrodzenie tylko z umowy o pracę i tylko zasadnicze?
Nie, chodzi o wynagrodzenie uzyskane ze świadczenia pracy, niekoniecznie wynikające z tytułu zawarcia umowy o pracę. Dotyczy to także dochodów uzyskanych na podstawie innych umów, w tym o dzieło, zlecenie, o świadczenie usług, z powołania albo też mianowania.
Nie, nie chodzi tylko o wynagrodzenie zasadnicze. Wspólny majątek zasilą także dodatkowe składniki wynagrodzenia, m.in. premie, nagrody jubileuszowe, pracownicze (poza nagrodami za osobiste osiągnięcia), dodatki, świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odprawy rentowe, emerytalne i in.