Rodzaje orzeczeń w sprawach o podział majątku
Sąd w sprawie o podział majątku, poza orzeczeniem kończącym sprawę może wydać w toku postępowania jeszcze dwa rodzaje orzeczeń merytorycznie odnoszących się do składników majątku wspólnego. Sąd może, w razie zaistnienia takiej potrzeby, wydać postanowienia: częściowe i wstępne. Jakie są różnice wydawanych orzeczeń?
Rodzaje orzeczeń w sprawach o podział majątku
W sprawie o podział majątku sąd może wydać postanowienie (odnoszące się do składników majątku wspólnego):
- wstępne
- częściowe
- kończące postępowanie w sprawie
Postanowienie wstępne
Orzeczenie takie ma rozstrzygać w sposób wstępny spór wynikły na tle podziału majątku. Sąd może (ale nie musi) wydać postanowienie wstępne, gdy istnieje spór np. w zakresie istnienia przesłanek do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym lub ustalenia czy dany składnik w ogóle należy do majątku wspólnego i podlega podziałowi w danej sprawie.
Postanowieniem wstępnym rozstrzygany jest co do zasady spór, jednak szczegółowe rozliczenia dokonywane są dopiero w postanowieniu kończącym sprawę. Postanowienie wstępne może zostać wydane przez sąd I instancji.
Postanowienie wstępne jest zaskarżalne. Czyli po jego wydaniu, każda ze stron ma 7 dni na złożenie wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia postanowienia. Następnie strona może złożyć, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia jej postanowienia wraz z uzasadnieniem, apelację do właściwego sądu okręgowego.
Postanowienie częściowe
Inaczej niż postanowienie wstępne, postanowienie częściowe w sposób kompleksowy rozstrzyga dane zagadnienie. W orzeczeniu takim sąd powinien rozstrzygnąć wszelkie kwestie dotyczące danego sporu, w tym kwotę spłaty oraz rozliczenie poczynionych nakładów. Przykładem takiego orzeczenia może być rozstrzygnięcie np. co do prawa do mieszkania, konkretnej ruchomości itd.
W związku z tym, że postanowienie ma kompleksowo regulować daną kwestię, powinno zawierać:
- sposób podziału
- spłatę – kwotę i termin
- inne rozstrzygnięcia, w tym np. nakaz wydania danego przedmiotu lub opuszczenia i wydania lokalu
- rozliczenie nakładów, wydatków i roszczeń wynikających z posiadania i korzystania z danego składnika
Kwestie uregulowane w postanowieniu częściowym nie będą już w żaden sposób regulowane i zmieniane w orzeczeniu kończącym sprawę.
Postanowienie kończące sprawę
W postanowieniu kończącym sprawę o podział majątku, sąd:
- ustala do wchodzi w skład majątku wspólnego i jaka jest tego wartość (według stanu na chwilę ustania wspólności majątkowej i cen na chwilę orzekania)
- dokonuje podziału majątku
Sąd może:
- podzielić fizycznie składniki pomiędzy uczestników i ew. zasądzić odpowiednie spłaty tytułem wyrównania wartości przyznanych składników (w ramach fizycznego podziału może nastąpić np. wyodrębnienie lokali w danej nieruchomości)
- przyznać dany składnik na rzecz jednego z uczestników z jednoczesnym obowiązkiem dokonania odpowiedniej spłaty na rzecz drugiego uczestnika
- zarządzić sprzedaż składników (najczęściej w przypadku nieruchomości)
- rozlicza koszty postępowania, w tym m.in. koszty opinii biegłych